Tak, Przychodnie Optima Medycyna SA są otwarte, ale na warunkach obowiązujących w okresie epidemii wynikających z wytycznych Ministerstwa Zdrowia i GIS. Dla wielu osób wydaje się to dziwne, bo choć jesteśmy otwarci – to drzwi do przychodni są zamknięte, a pacjenci wpuszczani są pojedynczo. Ale po kolei:

- na pierwszym miejscu nadal obowiązują porady telefoniczne. Do przychodni trzeba zadzwonić. Jeżeli sprawa dotyczy rejestracji do lekarza, a stan zdrowia na to pozwala – zostaje ustalony termin porady telefonicznej;
- jeśli lekarz lub pielęgniarka w trakcie porady telefonicznej uzna, że taka porada to za mało, to poprosi pacjenta o przyjście do przychodni, a rejestracja ustali konkretny termin. Nie trzeba przychodzić szybciej, bo na pewno zrobi się kolejka i będzie trzeba czekać. Zasada taka dotyczy to nie tylko lekarzy rodzinnych, ale również lekarzy specjalistów czy Poradni Medycyny Pracy;
- jeżeli pacjenci zgłaszali potrzebę kontynuacji leków, które im się kończą, wówczas pielęgniarka posiadająca odpowiednie kwalifikacje lub lekarz wypisuje leki, a e-recepta natychmiast pojawi się na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP);
- punkt pobrań materiału do badań laboratoryjnych działa normalnie i jest czynny od poniedziałku do piątku od 7.00 do 10.00. Jak przed godziną 7 przyjdzie 10 osób to momentalnie robi się kolejka. Nikt nie będzie odesłany, ale będą musiały te osoby poczekać.
Taki sposób organizacji pracy przychodni jest o wiele trudniejszy niż po prostu otwarte drzwi. Ten sam personel musi obsługiwać telefony, domofon, zbierać dodatkowy wywiad od pacjentów oraz otwierać drzwi. Wszystko po to, ponieważ nie chcemy, aby nasze przychodnie zostały zamknięte na stałe – z powodu kwarantanny personelu, a nasi pacjenci pozbawieni całkowicie naszej opieki. Musimy zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji i traktować zagrożenie na serio.

Niezależnie od kłopotów jaki przynosi taki sposób pracy przychodni pojawiają się korzyści dla pacjentów, m.in.:
- możliwość zamawiania kontynuacji leczenia przez wystawienie e-recepty,
- brak koniczności przychodzenia do przychodni z każdą, nawet błahą sprawą,
- lekarz do nas oddzwoni (tego nigdy nie było) i udzieli nam konsultacji, może wystawić receptę, skierowanie do laboratorium, czy do specjalisty. Jak już będą Państwo mieli IKP to wszystko będzie jeszcze prostsze.
- osoby cierpiące na schorzenia przewlekłe nie są narażone na kontakt z osobami z infekcjami.
Staramy się udoskonalić system łączności z nami, pracujemy nad nowymi rozwiązaniami. Na pewno usprawnią one kontakt na linii pacjent – rejestracja – lekarz. Pamiętajmy, że porada telefoniczna to nie jest zwykła rozmowa. Po takiej poradzie lekarz sporządza dokumentację medyczną pacjenta po zebranym wywiadzie, omówieniu wyników badań czy zaordynowanych lekach. Jeżeli macie państwo umówioną wizytę telefoniczną, to bardzo prosimy o przygotowanie się do niej: bycie w pobliżu telefonu, przygotowaniu sobie nazw leków, które bierzecie, przypomnienia sobie numeru PESEL. To może być bardzo przydatne. Niestety coraz częściej mimo trzykrotnych prób lekarze nie dodzwaniają się do pacjentów. Po trzech próbach dzwonią do kolejnych osób z listy.
Dążymy do tego, aby można było składać zapotrzebowanie na leki drogą mailową. To rozwiązanie oraz posiadanie Internetowego Konta Pacjenta sprawi, że aby otrzymać receptę na stale przyjmowane leki, będzie można z takiej formy łączności skorzystać.
Jeśli masz problem ze zdrowiem, zadzwoń do przychodni przed osobistym przyjściem, na pewno pomożemy. To samo dotyczy dyżurów lekarskich podczas Nocnej i Świątecznej Opieki Medycznej. Pomoc od godziny 18.00 i w weekendy dotyczy pacjentów z nagłym zachorowaniem lub pogorszeniem stanu zdrowia.